neděle 13. dubna 2014

Povídání o Jízdě králů 1kruh se uzavírá. konečně!

jsem nedočkavá, netrpělivá, natěšená ...taky plná obav. raduji se z toho, že ´dílo´je dokonáno a že mi přineslo tolik radosti. obavy pramení z přijetí mého počínání.
ale za tu radost a setkávání to určitě stálo a teď už je to jen na vás, na všech kteří shlédnou mé presentace na www.ashaadox.cz (vydržte, usilovně pracujeme na nalévání obrázků a textů...), na fbstránce ashaadox design (postupně budou přibývat další dílčí presentace) a nebo na vás, kdo se přijdete podívat na vernisáž výstavy jízda králů, které bude předcházet módní přehlídka všech oděvů z tohoto projektu. jak jsem již psala na fbi zde 16.5. od 19.hodin v barokní loretě v chlumci nad cidlinou.
jste všichni srdečně zváni!

než si vše budete moci prohlédnout a také posoudit, přidám ´pár´slov.

moje jízda králů sestává ze tří samostatných částí, které však pohromadě tvoří harmonický celek.
název projektu zní možná některým z vás povědomě. věřte mi, podobnost není čistě náhodná, ačkoli se to ve finále může zdát.

idea ´znovuuchopení´ lidového oděvu byla stvořena nezvratným faktem, že jednotlivé součásti tradičních krojů jsou nadčasové a jsou zjevné v oděvu současném obdobně jako historický kostým nebo jiný historický oděv.
avšak na začátku mého tvůrčího snažení byl televizní dokument o tradiční jízdě králů, který se stal impulzem pro vznik koláží a následně textilní a oděvní kolekce. lidový kroj je tak logicky výchozím podkladem mého projektu, který se začal rodit v únoru roku 2012 a v současné době dospěl do finální realizace.
jak se dočtete například ve wikipedii , od roku 2011 je jízda králů zapsána organizací unesco na seznam mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva. tento lidový obyčej, dodnes živý na hané a slovácku, byl v minulosti hojně udržován po celé české republice. 

během téměř dvouletého snažení jsem ´potkala´ velmi zajímavé osobnosti, jejichž stopy v projektu naleznete. všichni pro mne byli obrovskou inspirací ať lidsky nebo profesně a bez jediného z nich by má jízda králů nevypadala tak, jak ji dnes představuji.

a vám všem přeji, aby se vás dotkla radost ze života, která mne provázela po celou dobu mého snažení. každá část projektu jízda králů byla totiž velkým radostným dobrodružstvím …
________________________________________________________________________________
co je z jízdy králů k dnešku k vidění:
  - původní koláže realizované v návrzích tisků i ty, které čekají na svou příležitost a některé oděvní návrhy

tradiční lidový oděv obecně (ať moravský nebo slovácký) je zásadní inspirací pro vznik rešerší – koláží, které byly zpracovány digitálně.

koláže by nevznikly bez dokumentární fotografie zuzy tajek piešové. tímto ještě jednou srdečně děkuji za laskavé svolení s použitím obrázků skvostů tradičních lidových oděvů, které pod jejíma rukama znovuožívají ve své původní kráse. brzy se o zuze dočtete více i na mém blogu :o)- realizované textilní návrhy 

zcela zásadní ´problém´ nastal v okamžiku, kdy jsem si uvědomila, že v mé hlavě se rodily linie oděvu v konkrétních barevných variacích…a tak jsem se vrátila o krok zpět a koláže mi opět začaly ´tančit´v mysli.

digitální úpravou, při níž byly zakomponovány mé kresby figur ´oděných´do desénu z krojů, vzniklo několik desítek návrhů textilního desénu.
následným ( nelehkým) výběrem jich zůstalo 10, z nichž některé byly vytisknuty technikou digitálního tisku na čínské hedvábí (satén) a některé na bavlněný úplet (s podílem elastanu).

- realizované tisky na hedvábí (brzy :o) budou mezi obrázky přidány i tisky na bavlěném úpletu)
jednotlivé desény jsou ve formátu 160cm na 100cm a jsou vytištěny technologií digitálního tisku.
celkem bylo potištěno bezmála 60 m hedvábného a bavlněného materiálu. zhruba polovina materiálu byla již zrealizována v oděvní kolekci jízda králů, ta druhá polovina čeká na vás, milé dámy a pánové, neboť všechny desény jsou k dispozici i pro zakázkovou tvorbu, při níž návrhy i realizace vznikají společně se zadavatelem.

další obrázky jízdy králů se pomaličku objevují na www.ashaadox.cz. těším se na vaši návštěvu na mých stránkách i tady při dalším pokračování povídání o jízdě králů

hezké dny přeje ashaa dox :o)

Žádné komentáře:

Okomentovat